ADR 2025 – nowe przepisy, obowiązki dla załadowcy, nadawcy, odbiorcy.

NOWE PRZEPISY UMOWY MIĘDZYNARODOWEJ ADR 2025 – w przypadku pytań skontaktuj się z doradcą DGSA +48 668 689 509.

 

Przepisy umowy ADR zmieniają się cyklicznie w okresach dwuletnich, w latach nieparzystych. Umowa ADR zmienia się ponieważ ciągle dostosowuje się do nowych rozwiązań, przepisów, pojawiających się nowych produktów. Pamiętajmy,  że umowa ADR obowiązuje od 1957 roku. Aktualizacja umowy ADR 2025 -2027 ma na celu aktualizację przepisów do bieżącego stanu technologii i wymagań bezpieczeństwa.  Pamiętaj, że aktualizacji wymagają również szkolenia stanowiskowe pracowników zaangażowanych w obrót towarami niebezpiecznymi zgodnie z ADR.

W znowelizowanej wersji ADR m.in. wprowadzono poprawki i uzupełnienia dotyczące baterii litowych.Po raz pierwszy do transportu towarów niebezpiecznych mogą być dopuszczone niektóre pojazdy elektryczne. Pojawiają się zmiany w klasyfikacji, które znajdują również odzwierciedlenie w części 3 poprzez dodanie nowych numerów UN w tabeli 3.2. Przykładem jest 2.2.9.1.2 dodanie dla kodu M4 po wyrazach „Baterie litowe” – „i baterie sodowo-jonowe”.

Dodatkowo pojawia się nowy przepis szczególny 400 wskazujący iż, ogniwa i baterie sodowo-jonowe oraz ogniwa i baterie sodowo-jonowe zawarte w lub pakowane razem ze sprzętem, przygotowane i oferowane do przewozu, nie podlegają innym postanowieniom ADR, jeżeli spełnione są określone wymagania. Przepis ten ma bardzo podobne brzmienie do przepisu 188 stosowanego wcześniej dla akumulatorów litowych.

Pomiędzy kolejnymi edycjami Umowy ADR zawsze występuje półroczny okres przejściowy. Oznacza to, że na dostosowanie się do zmian w Umowie ADR 2025-2027 mamy czas do 30 czerwca 2025 r